İçeriğe atla

İzmir Ürkmez

Ürkmez

 

ürkmez
ürkmez

Gümüldür-Ürkmez arasında günümüzde Kısık adı ile bilinen yarımada üzerinde bulunan kent, 12 İon

Kentinden biridir. Lebedosun anakaradaki arazisi, Kolophon ve Teosun topraklarıyla kesilmiştir.

Lebedos çevresi İon güçlerine kadar Karyalıların işgalinde kalmıştır. Kentin ilk kuruluş yılllarına ait

Bilgiler yok ise de, varlığı M.Ö. 7.yüzyıldan itibaren bilinmektedir. Kent, M.Ö. 226da Mısır firavunu

II. Ptolemy tarafından ele geçirilmiş, bu işgal 60 yıl kadar sürmüştür. Lebedos tarihinin en önemli

Olaylarından biri de önce Teos, sonra da Efesten kovulan ve bir süre Myonnesosda barınan

Dionysos artistlerin en sonunda buraya yerleşmeleridir.

Strabonun, Lebedosta her yıl Dionysos şerefine şenlik ve yarışmalar düzenlendiğinden mahsetmesi; Dionysos artistlerinin bu kente kendi geleneklerinin yanı sıra bir canlılık getirdiğini de Göstermektedir. Lebedosta bugüne kadar kazı yapılmadığından açıkça görülen kalıntılar çok azdır.

Örf ve Adetler

Ürkmez’de gelenek ve görenekler çağa ayak uydurularak değişmişse de tamamen yok olmamıştır. Dostluk, birlik, beraberlik ruhu ölmemiştir.Buda geleneklerin yaşatılabilmesindeki en önemli unsurdur.İyi günde, kötü günde hep beraber sevinilir,üzülünür, yapılması gerekenler elbirliği ile yapılır.Kısacası ‘Düğün elle, harman yelle’ atasözü tamamen uygulanır .

 Ege’ye ve Ege’liye ait gelenek ve görenekler yörelere göre farklılıklar gösterse de temelde aynı motifler taşır.Kız istemeler, kına geceleri, kına yıkamalar, düğünler, sünnetler, ölümler, resmi ve dini bayramlar kutlanırken, geçmişe ait özelliklerini hala korur.

 Örneğin kız istemeye ilk defa perşembeyi cumaya bağlayan gece gidilir. Ve üç defada istenir.Kız istenilirken, oğlan evinin ileri gelenlerinden birisi yere diz çöker ve kız babasının karşısında elleri dizlerinin üstünde bir vaziyette “Allah’ın emri Peygamber’in kavliyle” diyerek söze başlar.

Yine çeyiz alınmaya da giderken de hep beraber konvoy halinde giderler.Evden önce Kur’an çıkartılır. En sonunda duvardan bir çivi çıkartılır, avludan bir taş parçası alınır, çeyiz bütün Ürkmez’de dolaştırıldıktan sonra ilk defa eve Kur’an girer. Sonra duvara çivi çakılır.”Çivi durdukça gelin evinde dursun, mutlu olsun” diye.

Düğünden bir gece önce kına gecesi yapılır.Geline kına yakılır ağıtlar söyleyerek gelin ağlatılır.Sabaha kadar yapılan eğlenceden sonra ertesi günü kınasını yıkamaya denize gidilir.Yolda gelin bağlanır. Ve oğlan evinden hediyeler istenir.Hem kız evi hem oğlan evi bütün köylüye öğle yemeği verir.Bu yıllardan beri değişmeyen bir gelenektir. Bu ziyafetin baş yemeği de dövülmüş buğday, tavuk eti ve tereyağından meydana gelen keşkektir. Bu yemek hemen hemen bütün Ege de yapılır.

Bütün yaşam boyunca elbirlik, gülbirlik düsturu ile bu gelenek ve görenekler büyükten küçüğe aktarılır.

NASIL GELİNİR ?

Beldemize ulaşım, İzmir Üçkuyular’dan ve İzmir Otogar’dan kalkan minibüslerle sağlanmaktadır. Kış aylarında 07:15 – 18:15 , yaz aylarında 07:15 – 22:00 arasında her saat ulaşım imkanı vardır. Sefer sıklıkları ve araç kalkış saatleri ile ilgili sorularınız için aşağıdaki telefon numaralarını arayabilirsiniz.

Ürkmez – Üçkuyular hattı : 0 232 742 14 25 Gümüldür – Ürkmez – Otogar hattı : 0 232 742 21 47

TELEFON – FAX

 

Telefon: (0232) – 742 10 43 Fax : (0232) – 742 28 60

izmir parke - izmir mermer - izmir hobi bahçeleri